Vzbudit se ráno s bolestí hlavy není zrovna ideální start do nového dne. Čeká vás přece tolik povinností, které musíte zvládnout! Abyste takovému stavu mohli v budoucnu předejít, měli byste vědět, co může být jeho příčinou. Přinášíme přehled nejčastějších faktorů, které mohou za ranní bolesti hlavy a také tipy, které vám přinesou úlevu od tohoto trápení.
Ranní bolest hlavy má různé důvody
Nepříjemné ranní bolesti hlavy se obvykle začínají ozývat mezi čtvrtou hodinou ranní až devátou hodinou dopoledne a často dokonce přerušují spánek. Taková bolest může být intenzivní a nezřídka může dojít až k migréně. Obecně rozdělujeme bolesti hlavy na primární a sekundární.
Primární bolesti hlavy, mezi které patří i migréna, mají chronický a záchvatovitý charakter a nejsou průvodním znakem jiného onemocnění. Opačně je tomu v případě sekundárních bolestí hlavy, kde zařazujeme i ranní bolesti hlavy z krční páteře nebo vysokého tlaku. Zde může být příčinou závažný zdravotní problém, úraz nebo i méně závažné stavy vyvolané stresem či nesprávnou polohou během spánku.
Proč ráno bolí hlava a jak si můžete pomoci
- Dehydratace – pokud jste předchozí den vypili jen velmi málo tekutin, vaše tělo na to může odpovědět nepříjemnou ranní bolestí hlavy. Riziko se zvyšuje zejména v horkých letních měsících, kdy z těla hodně vody odchází prostřednictvím pocení nejen přes den, ale i v noci. V takovém případě nejlépe uděláte, když se hned po probuzení pořádně napijete. Vhodným nápojem bude čistá nebublinková voda, můžete do ní přidat trochu citronové šťávy. Vypijte alespoň jeden plný hrnek a za půlhodinu další. Pokud byla na příčině dehydratace, je velmi pravděpodobné, že se vám konečně uleví.
- Alkohol – to, že večerní alkohol může za ranní bolesti hlavy, nemusíme nijak zvlášť zdůrazňovat. Někomu opravdu nechybí mnoho k tomu, aby se ráno probudil odvodněný, v důsledku čehož se mu zpomalí krevní oběh a vyvolá bolest hlavy. Ani alkohol nemá dobrý vliv na kvalitu spánku. Přestože s jeho pomocí můžete rychleji usnout, váš spánek rozhodně nebude kvalitnější. Tělo potřebuje alkohol rozložit pomocí alkoholdehydrogenázy, což ho výrazně zatěžuje, takže určitě nebude odpočívat a regenerovat se. Chcete-li následky večerní skleničky zmírnit, dopřejte si větší množství vlažné vody a dávku vitamínu C, který podpoří činnost jater.
- Nedostatek spánku – většina odborníků doporučuje spát 8 hodin denně, ale tento počet je třeba samozřejmě přizpůsobit individuálním potřebám jednotlivce. Jisté je ale to, že pokud spíte méně než 6 hodin denně, nejenže tím snižujete svůj pracovní výkon, ale ohrožujete tak i své zdraví. Ranní bolest hlavy vyvolaná nedostatkem spánku se nejlépe odstraní tak, že tělu dopřejete to, co mu právě chybí – spánek. Pokud to však z různých důvodů není možné, můžete na momentální stav použít volně prodejné léky proti bolesti. Do budoucna se však vyvarujte častého ponocování a raději si jděte lehnout dříve.
- Nevhodná matrace nebo polštář – ranní bolesti hlavy mohou pocházet i ze ztuhlé krční páteře. Nejčastěji jsou způsobeny nevhodnou polohou při spánku, v němž má člověk nepřirozeně položenou hlavu nebo vykroucený krk a také stresem, který způsobuje stažení krčních svalů. Příčinou může být i proleželý polštář nebo matrace. Jako okamžité řešení se doporučuje účinná masáž krku balzámem nebo olejem s obsahem uvolňujících a relaxačních extraktů z bylin. Stažené svaly uvolníte i pomocí horké sprchy nebo teplého obkladu přiloženého na šíji. Z dlouhodobějšího hlediska zvažte koupi anatomického polštáře, případně si vyberte novou matraci, která bude lépe vyhovovat vašim potřebám.
Náš tip na rychlou úlevu od bolesti: natřete si krk balzámem nebo mastí s obsahem bylinných výtažků na uvolnění svalů (například z jírovce maďalu) a následně si šíji prohřejte horkým proudem vzduchu z fénu. Stažené svaly se uvolní a bolest ustoupí.
- Migréna - migrenózní bolest hlavy je kapitola na samostatný článek a ti, co jí trpí, vědí, že spouštěče, které tuto pulzující bolest podmiňují, se mohou lišit od jednoho člověka k druhému. Pokud se vzbudíte s migrénou, vezměte si co nejdříve léky, které vám předepsal váš neurolog a uložte se do místnosti, kde vás nebude rušit světlo ani hluk. Pravděpodobně máte své osvědčené metody, které vám zabírají, přesto při záchvatu nezaškodí vyzkoušet i ledový zábal. Zabalte kostky ledu, případně sáček mražené zeleniny, do ručníku a přiložte na čelo. Chlad pomůže stáhnout cévy, které jsou při migréně roztažené.
- Vysoký krevní tlak – ráno se mohou také objevovat bolesti hlavy spojené se závratěmi, nevolností, tlakem v uších či bolestmi na hrudi. Tento druh bolesti hlavy patří mezi sekundární. Vyskytuje se u lidí, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem, to znamená, že jejich hodnoty krevního tlaku převyšují optimálních 120/80 mm Hg a sahají až nad 140/90 mm Hg.
Jako okamžitá pomoc je vhodné vzít si prášky, které vám předepsal lékař, dopřát si dostatek tekutin a odpočinek na lůžku. Při zhoršení se doporučuje navštívit lékaře. Pro zlepšení celkového zdravotního stavu a snížení vysokého krevního tlaku je potřeba upravit jídelníček a začít pravidelně sportovat.