Kreativita je dnes klíčová pro mnoho profesí. Stejně tak produktivita a snaha o její zvýšení. Pokud tedy víme, že spánek ovlivňuje kreativitu i produktivitu zároveň, určitě nás bude zajímat, co s tím můžeme udělat.
Spánek je nezbytný pro kreativitu i produktivitu
Aby měl mozek potřebnou představivost, produkoval jeden nápad za druhým, případně nabízel nová a nová řešení vzniklých situací, musí být pořádně odpočatý. Spánek hraje v kreativitě zásadní roli, protože ovlivňuje obě poloviny mozku. Kvalitní spánek navíc pomáhá zvyšovat hladinu energie a podporuje bdělost, což je nezbytné pro udržení produktivity.
Pro podporu tvůrčího myšlení jsou nezbytné obě fáze spánku – non-REM, tak i REM. Rozpoznávání vzorů, konsolidace paměti a emoční regulace mozku během těchto fází spánku totiž napomáhají schopnosti mozku vytvářet kreativní nápady a řešení. Navíc, když jste odpočatí, sami vidíte, že dokážete efektivněji, rychleji a lépe plnit úkoly.
Tip: 12 důvodů, proč se studentům vyplatí krátce si zdřímnout
Souvislost mezi spánkem, kreativitou a produktivitou
Nedostatek spánku může negativně ovlivnit kreativitu tím, že zhoršuje paměť, snižuje schopnost soustředit se, vyvolává neschopnost sledovat a soustředit se na složité úkoly. Kromě toho může i za zvýšený počet chyb, nevyzpytatelné chování či negativní emoce. Stává se to proto, že nedostatečný spánek způsobuje dočasné zpomalení normálního fungování mozkových buněk (tzv. únava neuronů).
Pokud se pořádně nevyspíte, budete se cítit unavení, méně kreativní a hůře se budete soustředit na důležité projekty. Naopak kvalitní spánek vám dodá energii, kterou potřebujete na celý den, a je také nezbytný pro optimální fungování mozku a těla.
I když se to možná na první pohled nezdá, méně spánku neznamená, že toho stihnete více. Ve skutečnosti byly provedeny studie, které zjistily, že lidé, kteří spí 5 až 6 hodin denně, jsou o 19 % méně produktivní než ti, kteří spí 7 až 8 hodin denně. Pokud tedy spíte méně než 5 hodin denně, vaše produktivita klesá až o 29 %.
Nedostatek spánku může mít několik negativních následků
Abychom to shrnuli, při nedostatečném odpočinku vám v práci (a nejen tam) hrozí řada rizik:
- neschopnost přijímat jasná rozhodnutí
- vyšší pravděpodobnost riskantních rozhodnutí
- ztížené plánování a zvládání složitých úkolů.
- problémy s načasováním a celkovým časovým managementem
- studentům často chybí motivace k práci
- problémy se soustředěním a pozorností
- emocionální poruchy
- zhoršené psychomotorické schopnosti
- problémy s dodržováním termínů
- zvýšený výskyt pracovních úrazů
5 tipů, jak si dopřát dostatek spánku
1. Vědomě se snažte dodržovat svůj spánkový režim
V první řadě si uvědomte důležitost kvalitního spánku a jeho vliv na vaše zdraví a duševní i fyzickou pohodu. Následně si každý večer stanovte čas, kdy skončíte s prací nebo zábavou a půjdete spát.
2. Stanovte si hranice mezi pracovní dobou a osobním volnem
Vytvořte si jasné hranice mezi pracovním a osobním životem. Pracujete-li například na homeoffice, oddělte pracovní prostor od obytného. Také dejte zaměstnavateli jasně najevo, že po určité době nebo o víkendech nebudete zvedat telefony ani odpovídat na pracovní e-maily.
3. Zlepšete svou životosprávu
Pro regeneraci organismu je důležité množství i kvalita spánku. Ten může být ovlivněn stresem, úzkostí, příjmem kofeinu, alkoholem, léky a prostředím, ve kterém spíte.
Pozitivní změny některých návyků a úprava prostředí mohou pomoci podpořit kvalitnější spánek.
4. Dodržujte pravidelný čas spánku (i ve dnech volna a o víkendech).
Vždy choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Pomůže to vašemu tělu najet na určitý rytmus a přizpůsobit se mu.
5. Nepodceňujte zdravotní potíže, které ovlivňují váš spánek
Jedná se především o zdravotní problémy, které nám brání v tom, abychom se vyspali tak, jak potřebujeme. Patří mezi ně například: spánková apnoe, syndrom neklidných nohou, narkolepsie, poruchy cirkadiánního rytmu a parasomnie (noční můry a náměsíčnost), ale také zdravotní potíže, jako jsou srdeční onemocnění, plicní onemocnění, hormonální nerovnováha a neurologická onemocnění.
Náš tip: Můžete spát méně než 7 hodin za noc a cítit se odpočatí? Zjišťovali jsme za vás