Stres má výrazný negativní vliv nejen na zvládání běžných situací během dne, ale častokrát způsobuje i nespavost. Zřejmě už každý zažil situaci, kdy byl tak rozrušený, znepokojený, ustaraný nebo smutný, že nemohl usnout. Noční hodiny plynuly, ale spánek stále nepřicházel a hrozilo, že prostě nezamhouříte oči. Naštěstí existuje lepší způsob, jak si zvolit léky na spaní. Naučte se s námi, jak zpracovat stres tak, aby vám neuškodil.
Co to je stres?
Stres není ničím výjimečným a občas s ním musí zápasit opravdu každý. Může jít o těžkou zkoušku ve škole, prezentaci v práci nebo partnerské problémy. Všechny tyto zátěžové situace jsou známé jako "stresory" a jsou považovány za vyvolávače stresové reakce. Krátkodobý stres, který nám nepřeroste přes hlavu, nám může dokonce pomoci. Během stresové reakce totiž tělo uvolňuje hormony, které mají za následek:
- zostření smyslů
- zlepšení schopnosti soustředit se
- zvýšení srdečního rytmu
- zrychlení dýchání
- uvolnění glukózy jako rychlého zdroje energie
Krátkodobý stres, například stres před vystoupením nebo během sportovních zápasů, je tedy neškodný a ve své podstatě relativně pozitivní. Dlouhodobý nebo chronický stres je však něco zcela jiného. Dokonce jde o jednu z hlavních příčin problémů s usínáním a kvalitou spánku.
Chronický stres a příznaky stresu
Chronický stres je typický pro situace, kdy faktor zodpovědný za vznik stresové reakce přetrvává delší dobu, nebo se pravidelně a často opakuje. To má následně negativní vliv, který se projeví nejen na těle, ale i na psychice člověka. Samozřejmě, takových chronických stresových faktorů může být nesčíslné množství, uvedeme však alespoň některé příklady. Možná jste se s některými z nich setkali i na vlastní kůži:
- převzetí příliš velkého množství pracovních povinností
- rizikové těhotenství
- prodej nebo koupě domu
- neschopnost splácet dluhy
- rozvod nebo ukončení vztahu
Jak stres může ovlivnit váš spánek
Chronický stres může vyvolávat množství nespecifických příznaků, jako je například úzkost, nechuť k jídlu a poruchy spánku včetně náladovosti či podrážděnosti. Dokonce byl spojen i s vyšším výskytem infarktů a mozkové příhody. Pokud trpíte dlouhodobým stresem, pravděpodobně jsou vám dobře známé tyto příznaky narušující klidný spánek:
-
Věčně pracující mysl
Nadměrné myšlení je jednou z hlavních příčin nespavosti. Mnoho lidí potvrdilo, že mají potíže s tím, aby se před spaním přestali zabývat problémem, který je trápí. To má za následek zvýšenou bdělost a nepříjemné pocity úzkosti. Tento stav je známý jako nadměrná aktivace, kdy se zdá, že mysl a někdy i tělo nejsou schopny přejít do stavu klidu. Člověk s těmito příznaky má pocit, že je neustále ohrožován traumaty, které u něj daný stres vyvolávají, nebo prostě není schopen přestat myslet na situaci, kterou aktuálně řeší.
-
Bolest hlavy
Stres může způsobit nebo zhoršit různé typy bolestí hlavy, od tenzních bolestí hlavy až po záchvaty migrény. Snaha usnout s některým z těchto příznaků je často nemožná a je více než pravděpodobné, že naruší spánek nebo zhorší jeho kvalitu.
-
Bolest svalů
Stres může stát za vznikem více fyzických symptomů včetně bolestí zad, ramen a krku, bolestí čelisti ze zaťatých zubů či svalového napětí v celém těle. Uvolnit se, pokud je každá část vašeho těla napjatá, rozhodně není jednoduché. Ke kvalitní relaxaci vhodně dopomůže správně tvrdá matrace, která poskytne tělu přiměřenou oporu a pohodlí.
-
Nespavost (Insomnie)
Nespavost představuje dlouhodobý stav, při kterém má člověk potíže s usínáním nebo častým probouzením. Může se projevovat i neklidem, zhoršováním nálady a v extrémních případech může dokonce vést k vizuálním a sluchovým halucinacím.
Jak se zbavit stresu a lépe spát
Přestože si mnozí z nás našli vlastní metody, jak zvládat stres a ovládat umění relaxace, ne každá z nich může být tou správnou cestou. Mnohé z nich dokonce mohou mít na spánek výrazně nepříznivý vliv.
1. Odepřete si čokoládu, skleničku vína nebo večerní kávu
Věděli jste, že 100 g tmavé čokolády obsahuje tolik kofeinu jako půl šálku kávy? To hovoří jednoznačně v neprospěch této pochoutky na večerním jídelníčku. Mnoho lidí si zase po náročném týdnu v práci dopřeje skleničku vína. Ukázalo se však, že alkohol zpomaluje usínání, vede k nočnímu probouzení a brání tělu vstoupit do hlubších, regenerativnějších fází spánku.
2. Zapomeňte na filmy, vezměte si raději knihu
Přestože se sledování filmů může zdát jako fantastický způsob, jak zapomenout na své starosti, není to tak úplně pravda. Ukázalo se totiž, že modré světlo, typické pro telefony, tablety a notebooky, zpožďuje uvolňování hormonů spánku a zvyšuje bdělost, čímž oddaluje nástup spánku. Pokud chcete mít kvalitní spánek, sáhněte raději po knize nebo časopisu.
3. Vyzkoušejte relaxační a dýchací cvičení
Pravidelné cvičení během dne reguluje srdeční rytmus a uvolňuje napjaté svaly. Nesnažte se však cvičit krátce před spaním, abyste nedosáhli opačného efektu. Ideální čas je 3 - 4 hodiny před tím, než půjdete do postele.
4. Přeneste své starosti na papír
Jednou z možností, jak se zbavit problémů vířících v hlavě, je napsat je na papír. Takto se k nim budete moci vrátit ráno odpočatí a s čistou hlavou, aniž byste se museli obávat, že na ně zapomenete.