Noční probouzení je normální součástí spánkového cyklu. Dítě by však mělo být schopno opět usnout. Pokud tomu tak není, víme proč a jak to napravit.
Dítě se budí a nedokáže usnout samo
Problém často spočívá v tom, že vaše ratolest spoléhá na to, že jí při usínání pomůžete vy nebo jiná pomůcka. I proto může mít problém s opětovným usínáním, zejména v případě, že se vzbudí v časných ranních hodinách a tento uklidňující faktor není po ruce.
I to je jeden z důvodů, proč naučit dítě, aby dokázalo usínat samo. Pokud se totiž jeho noční buzení stane pravidelným, může to v budoucnu vést k problémům s chováním a zvládáním emocí či dokonce k potížím s učením.
Což způsobuje dětskou nespavost v nočních hodinách
Neschopnost usnout v noci po probuzení se čas od času objeví u kteréhokoli dítěte. Může to souviset s běžnými zdroji dětské úzkosti, jako jsou například obavy ze školních písemek, strach z nebezpečných situací nebo přírodních katastrof. Podle toho, co způsobuje dětskou nespavost, můžeme příčiny rozdělit následovně:
- Fyziologické potřeby – zejména v prvních letech života se děti budí kvůli tomu, že jsou hladové, žíznivé nebo potřebují přebalit.
- Bolesti související s růstem – potrápit dokáží i rostoucí zoubky či bolesti související s prudkým růstem kostí.
- Strach a noční můry – stačí, aby si dítě vyslechlo strašidelný příběh nebo vidělo drastické scény v televizi či počítačové hře a jeho fantazie začne naplno pracovat. Mnohé děti zase mají strach ze tmy nebo se budí po nočních můrách.
- Změny v rutině – spánkový cyklus dítěte může ovlivnit i jakékoli vybočení z běžného režimu, třeba dovolená, nemoc nebo změna času spánku.
Jak naučit dítě znovu usínat samo
- Zajistěte dítěti vhodné prostředí na spaní – to zahrnuje správně zvolenou dětskou matraci, optimální teplotu v pokoji a pohodlné pyžamo. Vyhněte se také nadměrnému hluku nebo světlu, které by mohly rušit jeho spánek.
- Zbavte se pomůcek pro usínání - některé děti mohou mít problém usnout bez plyšového zvířátka, uklidňující hudby, zapnutého světla nebo bez toho, aniž byste u nich seděli. Pokud to však nemají k dispozici, když se v noci probudí, mohou mít problém opět usnout.
Postupně proto odstraňujte všechny pomůcky pro usínání, bez kterých se dítě samo neobejde. Bílý šum nebo tichá hudba jsou v pořádku, pokud hrají celou noc nebo si je dítě může samo zapnout.
- Mluvte spolu o tom, co dítě prožívá - každý den si vyhraďte čas na rozhovor o tom, co dítě trápí. Nechte ho o tom mluvit a pokuste se společně najít řešení jeho problémů.
- Zavedení pravidelného režimu před spaním - zavedený režim před spaním je klíčem k tomu, abyste dítěti pomohli přejít z doby hraní na dobu spánku. Předvídatelná rutina také pomáhá dítěti signalizovat, že je čas začít se ukládat ke spánku. Společné čtení pohádek nebo zpívání písniček dodává dítěti pocit bezpečí, čímž účinně zmírňuje případné obavy a úzkost.
- Omezte čas strávený před obrazovkou - bez ohledu na to, zda se jedná o televizor, tablet nebo mobil. Modré světlo z obrazovek stimuluje mozek a tím ztěžuje usínání a nepřetržitost spánku. Proto vypněte všechny obrazovky alespoň 1 až 2 hodiny před spaním, abyste dítěti pomohli připravit se na spánek.
- Dodržujte pravidelný čas ukládání ke spánku a bdění - pokud budete dítě ukládat ke spánku a následně ho každý den budit přibližně ve stejnou dobu, pomůže to udržet jeho vnitřní hodiny v pravidelném rytmu. To platí i o víkendech a prázdninách a také ve dnech školního vyučování.
- Dodržujte časný a krátký odpolední spánek - pokud má vaše dítě problémy s nočním spánkem, snažte se, aby jeho odpolední spánek nepřesáhl 20 minut.
- Zároveň by dítě mělo odpočívat v časných odpoledních hodinách. Delší a pozdější spánek může dětem ztížit usínání po nočním probuzení.
- Dejte dítěti přiměřenou večeři ve správnou dobu - dbejte na to, aby dítě dostalo sytou, ale ne těžko stravitelnou večeři ve vhodnou dobu. Pocit hladu nebo naopak přeplněného žaludku před spaním může způsobit, že dítě bude nespokojené nebo se bude cítit nepříjemně, takže se bude v noci budit a nebude moci usnout.
- Nedávejte dítěti pít krátce před spaním - jinak se bude budit přirozenou potřebou jít na toaletu.
- Po probuzení mu poskytněte uklidnění a podporu - pokud se dítě v noci vzbudí, pomozte mu uklidnit se, aniž byste ho přitom vzali do své postele. Dejte mu pocítit, že je v bezpečí, a buďte u něj, dokud se neuklidní.
Buďte trpěliví, i toto období jednou skončí
Přestože noční probouzení u dětí a následné problémy s usínáním představují pro rodiče mimořádně náročné chvíle, uvědomte si, že jde jen o časově ohraničené období. V případě, že ho způsobují růstové bolesti, samo přirozeně skončí. Pokud jsou však jeho příčinou různé strachy nebo stresy, neodkládejte rozhovor s dítětem, abyste mu pomohli je zvládnout. Pokud problémy přetrvávají, zvažte návštěvu odborníka.